Времето денес (08.07.2015) - Денеска тропски ден, сончево и многу топло
Напишано од Глигор Тодоров
среда, 8 јули 2015

МАКЕДОНИЈА - Во Македонија во среда не очекува тропски ден, ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува и слаб југозападен ветер.

 

Утринските температури од 12°C до 22°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 29°C односно до 40°C.

 

УВ индексот ќе има вредност 9.

 

 

СКОПЈЕ Во Скопје во среда тропски ден, ќе биде сончево и многу топло. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 19°C а максималната дневна ќе достигне до 37°C. УВ индекс 9.

 

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА - Во четврток претпладне ќе биде сончево, попладне зголемување на облачност и во северозападните, западните и југозападните предели нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици. Во овие региони постојат услови и за појава на невреме. Максималните температури ќе се движат од 28°C до 39°C.

 

Во петок и сабота претежно сончево со пад на дневната температура. Минималните од 10°C до 22°C, а максималните температури ќе достигнат до 24°C односно до 35°C.

 

Сончево и потопло ќе биде во недела со пораст на дневните температури. Минималните од 9°C до 19°C а максималните од 27°C до 38°C.