Неделна анализа - Пристигнува студен бран, ниски утрински температури од 2°C до 10°C
Напишано од Глигор Тодоров
понеделник, 22 септември 2014

Во Македонија во понеделник ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Попладне нестабилно со услови за врнежи од дожд ќе има во западните, северозападните, северните, североисточните и источните предели. Слаб северозападен ветер кој попладне ќе се засилува, а во западните предели ќе дува умерен југозападен и западен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 35 км/ч. Утринските температури ќе се движат од 11°C до 18°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 22°C односно до 31°C.

 

 

Во Скопје во понеделник ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, попладне и во вечерните часови нестабилно со врнежи од дожд. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 15°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 28°C.

 

Во вторник ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито. Во попладневните часови врнежите ќе престануваат и постепено разведрување. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер кој ќе достигне брзина и до 35 км/ч, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури 12°C до 18°C, а максималните дневни температури ќе бидат во опаѓање и ќе се движат од 14°C до 23°C.

 

Од среда не очекуваат студени утра со ниски утрински температури, но и стабилно време.

 

Во среда по студеното утро во текот на денот ќе биде претежно сончево и свежо. Слаб ветер од променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 3°C ди 11°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 18°C односно до 27°C.

 

Студено утро не очекува и во четврток со утрински температури од 2°C до 10°C. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и ветровито. Ќе дува слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен југозападен ветер кој понекаде ќе достигне брзина и до 30 км/ч. Дневните температури ќе се движат од 17°C до 26°C.

 

Во петок во Македонија ќе биде умерено облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и грмотевици и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува засилен североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од 6°C до 14°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 13°C до 22°C.

 

Стабилно време без врнежи од дожд но и постудено не очекува во деновите од викендот.

 

Во сабота ќе биде претежно сончево локална облачност и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува засилен североисточен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури од 5°C до 13°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 18°C до 27°C.

 

Во недела по студеното утро, во текот на денот ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен  ветер. Утринските температури ќе се движат од 4°C до 12°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 20°C односно до 29°C