Розево Езеро во Мексико
Невреме во Унгарија 08.07.2015
Торнадо во Венеција 08.07.2015
Снежни скулптури од Минесота
Остин, Конор и Тревор Барц се тројца браќа кои живеат во Минесота и прават скулптури од снег во дворот на својата куќа.
Снежно невреме во Грција
Обилен дожд, силен ветер и снег во Велика Британија
Ледена природа
Погледнете ги овие ретки и исклучителни примери на ледена природата
Леден почеток на зимата во Австрија
Леден дожд за зафати делови од источна и западна Австрија каде над 3000 жители останале без електрична енергија
Поплави во Франција (Pyrénées-Orientales)
Поплави во Шпанија
Обилните врнежи условија големи поплави во Каталонија во Шпанија
Првиот лет на соларен погон Solar Impulse 2
Авионот Solar Impulse 2, кој тежи 2,4 тони, има распон на крилата од 72 метри и е опремен со повеќе од 17 илјади соларни панели, го направи
Поларна светлина над Северна Америка
Вообичаеното темно ноќно небо во делови над Северна Америка, во петокот навечер блескаше во полн сјај. За сето тоа е заслужна појавата на по
Мистична шума во Баскија
Природен парк Горбеа се наоѓа помеѓу провинциите Бискаја и Алава во Баскија, во северниот дел на Шпанија.
Молњи од фотографот Марко Коросец
Copyright weather.com
Супер месечина 10.08.2014
Екс ураганот Берта во Велика Британија
Екс ураганот Берта услови големо невреме проследено со силен ветер речиси во цела Велика Британија.
Невреме и поплави во Југоисточна Англија
Пијавици во Грција
Во текот на вторникот во Грција биле забележани неколку спектакуларни пијавици.
Низа на пијавици од Тоскана до Сицилија
Големо невреме во Велика Горица
Во понеделникот околу 19 часот по локално време силно невреме ја зафати Велика Горица во Хрватска.
Поплави во Кина
Најмалку 26 лица загинаа, тројца се сметаат за исчезнати, а околу 337000 се евакуирани поради обилните врнежи од дожд.
Поплави и евакуација во Обреновац
Земјотрес и цунами во Чиле
Лизгање на земјиште Снохомиш Каунти
Зимска идила - Владимир Чуприков
Оваа година од зимата и не видовме многу, затоа да уживаме во прекрасните зимски пејсажи на фотографот Владимир Чуприков кои се сликани на Б
Поларна светлина во Велика Британија
Словенски Алпи
Обилен снег на Словенските алпи
Ерупција на вулканот Синабунг, Индонезија
Облаци Маматус
Искачување на Пелистер 09.02.2014
Благодарност до Горан Петровски
Ледено доба во Постојна, Словенија
Леден бран Словенија
ФОТОРЕПОРТАЖА - Букурешт 28.01.2014
Снежно невреме Романија 26.01.2014
Врнежите од снег што го зафатија Балканот не ја одминаа ни Романија.
Метео фотографии кои ја одбележаа 2013 година
Обилен град во Лисабон
Ice age here we come?
Охрид и Охридско Езеро од Галичица
Благодарение до Пановски Дејан кој е автор на фотографиите
Поларни температури во САД
Снежна бура Херкулес - Галерија 2
Велика Британија на удар на нова бура
Снежна бура Херкулес - Галерија 1
Ново невреме во Велика Британија
Аеродромите во Велика Британија 24.12.2013
Невреме во Велика Британија 23.12.2013
По 51 година падна снег во Виетнам
Снег падна во северните предели на Виетнам, прв пат по 51 година.
Врнежи од снег во Истанбул 10.12.2013
Продолжува уништувањето на Амазон
Продолжува уништувањето на тропските шуми во светот
ФОТОРЕПОРТАЖА - Пониква, Кочани 30.11.2013
Врнежи од снег на Маврово 25.11.2013
Извор - Гостилница Два Сокола
Последиците од супертајфунот Хаијан
Катастрофата што ја остави супертајфунот Хаијан зад себе на Филипините
Фасцинантни вулкански ерупции
Нови фотографии од супертајфунот Хаијан
Бура Кристијан - Невреме во Германија
Три лица загинаа во Германија како последица на невремето кое ја зафати северозападна Европа.
Бура Св. Јуда - Невреме во Холандија
Една жена почина во Амстердам, откако откорнато дрво поради силните ветрови предизвикани од бурата Свети Јуда паднало дрво врз неа.
Бура Св. Јуда - Невреме во Велика Британија
Велика Британија денеска ја зафати бура која се заканува да биде најсилна во изминатите десет години
Невреме во Лондон
Се очекува бурата во понеделник наутро да ја погоди Велика Британија со ветрови со брзина од 130 км/ч и обилни врнежи.
Торнадо во Хемпшир, Англија
Најмалку 100 лица биле повредени во помало торнадо кој го зафатил островот Хајлинг (Hayling Island) во Хемпшир, Англија.
Циклонот Фаилин во Индија
Циклонот Фаилин со брзина на ветрот до 200 километри на час удри на источниот брег на Индија.
Јапонија уништена од тајфунот Вифа
Mоќниот тајфун ја погоди Јапонија при што 14 лица загинаа а 50 се исчезнати.
Снежно невреме Австрија 11.10.2013
Подрачјето на Алпите е зафатено од снежно невреме, кое во Австрија услови ниски температури, силен ветер и речиси пола метар снег.
Снежна идила Ливињо 11.10.2013
Ливињо е град во округот Сондрио во регионот Ломбардија, северна Италија. Лоциран е на надморска висина од 1.816 метри на италијанските Алпи
Фукушима-1 денес
Повеќе од две и пол години од несреќата во која во цунами загинаа 16 000 лица а над 160000 беа евакуирани поради нуклеарната централа.
Поларна светлина 02.10.2013
Ноќта од 1 кон 2 октомври речиси целото подрачје на Канада но и северот на САД можеа да уживаат во прекрасните бои на поларната светлина или
Невреме во Словенија
Циклонот Олива ја погоди и Словенија
Пијавица на Липарски острови
Убавините на Македонија: Маловиште - Маркова нога
Уште една прекрасна фотогалерија од нашиот пријател Горан Петровски. Уживајте во убавините на Македонија.
Средба со суперќелиски облаци
Фотографот Марко Коросец ги видел овие необични облаци за време на неговото 26-дневно патување во Колорадо, Тексас и Канзас.
Големи поплави во Колорадо
Спектакуларно вулканско езеро
Спектакуларно вулканско езеро во кратерот на вулканот Maly Semiachik во Русија. Температурата на водата се движи од 25°C до 66°C
Пејсажи кои ќе ве остават без здив
Фотограф кој работи под името AtomicZen, живее во Сиднеј. Ова се некои од неговите пејзажи кои ги направил во Австралија и Нов Зеланд.
Езеро од лава во кратерот на вулканот Нирагонго
Во јуни 2010 година, група на научници и истражувачи отишле до брегот на езерото и ги направиле овие фотографии.
Фасцинантни фотографии на Земјата од вселената
Фасцинантни фотографии на нашата планета направени од вселената.
Шумски пожар во националниот парк Јосемити
Најобилен снег во последните 13 години во Бразил
Јужна Америка е зафатена од студен бран кој освен ниските температури услови и врнежи од снег.
Пијавица во близина на Дубровник
Пијавица во близина на Дубровник - Photo Boris Bašić
Пожар во националниот парк Јосемити
Пожарот во Калифорнија се прошири на повеќе од 500 квадратни километри и го зафатил националниот парк Јосемити, а прогласена е вонредна сост
Речно цунами во Кина
Поради обилните врнежи кои наврнаа во реката Киантанг, а силниот ветер предизвикал огромни бранови кои го поплавиле и копното при што се пов
Поплавите во Филипини
Поројните дождови предизвикаа големи поплави на Филипините. 60% од Манила беше под вода. Загинаа најмалку 8 лица
Ѕвездени пејсажи
Прекрасна колекција на фотографии направени од Мајкл Шаинблум.
Невреме на Сицилија, пијавица во Аугуста
Молњи над Истра, Хрватска
Во понеделникот вечерта Истра беше зафатена од невреме. Пороен дожд, грмотевици, молњи. Фотографиите се превземени од crometeo.hr
Лентикулариси над Камчатка
Виножито и пијавица над Балтичкото море
The Big Cloud - The Lovely Monster
Познатиот фотограф Камил Симен на 22 јуни 2012 година во западниот дел на Небраска успеала да фотографира суперќелиски облак.
Сан Франциско во магла
Пожар во Лос Анџелес, Калифорнија
Во средата во Риверсајд Каунти на 145 километри од Лос Анџелес избувнал шумски пожар, кој за неколку часа зафатил површина над два хектари.
Ротино
Ротино е село во Општина Битола. Се наоѓа на околу 13,5 километри од градот Битола. Погледнете како изгледа низ објективот на Горан Петровск