Времето денес (16.03.2015) - Претежно сончево со локална облачност и топло
Напишано од Глигор Тодоров
понеделник, 16 март 2015

Во Македонија во утринските часови ќе има услови за појава на магла. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и топло.

 

Зголемена облачност ќе има во крајните источни предели.Ќе дува слаб јужен и југоисточен ветер.

 

 

Минималните температури од -4 до 5 степени, а максималните дневни температури ќе достигнат до 8 односно до 18 степени.

 

Во Скопје во понеделник ќе биде претежно сончево со локална облачност и топло. Слаб ветер. Утринската температура од 3 степени, а максималната дневна до 16 степени.

 

По сончевиот и топол понеделник, во вторник и среда ќе имаме зголемување на облачноста, па ќе преовладува претежно облачно време со повремени сончеви периоди. Минималните температури ќе се движат во интервал од -3 до 8 степени, а максималните ќе достигнат до 5 однодно до 16 степени.