Во поплавите во западна Индија загинале 26 лица
Напишано од Глигор Тодоров
четврток, 30 јули 2015

Најмалку 26 лица загинале во поплавите, по монсунските дождови кои што ја погодина западната индиска држава Гуџарат, објавиле официјални лица. Поради обилните врнежи од дожд и силен ветер во северниот дел на Гуџарат е без електрична струја и прекин на комуникациите.

 

 

Повеќе од 200 села се погодени од поплавите и контактот во со овие села е во прекин. Најмалку 50 лица загинале минатиот месец во како последица на поплави и лизгање на земјиште во Индија.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од Weather4all.com.mk