Времето утре (22.05.2015) - Умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито
Напишано од Глигор Тодоров
четврток, 21 мај 2015

МАКЕДОНИЈА: Во петок раните претпладневни часови ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Подоцна зголемување на облачноста од запад која ќе ни донесе и врнежи од дожд и грмотевици.

 

 

Врнежите од дожд ќе бидат пропратени со засилен ветер кој некаде ќе достигне и брзина до 40 км/ч, па поради тоа локално можно е да има појава на невреме.

 

Важно е да се напомене дека не се очекуваат обилни врнежи од дожд.

 

Утринските температури од 10°C до 20°C, додека пак максималните дневни ќе се движат во интервал од 20°C до 30°C. УВ индекс 3.

 

СКОПЈЕ: Во Скопје во петок ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 17°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 27°C. УВ индекс 3.

 

МАКЕДОНИЈА 3 ДЕНА: Во сабота преодна стабилизација на времето. Ќе биде претежно сончево со локална облачност и топло. Минималните температури од 7°C до 17°C, а максималните ќе достигнат до 22°C односно до 32°C. УВ индекс 8.

 

Во недела нестабилно со врнежи од дожд и пад на температурите. Утринските од 5°C до 15°C, а дневните ќе се движат од 20°C до 30°C.УВ индекс 3.

 

Нестабилно со услови за локални врнежи од дожд ќе има и во понеделник. Утринските од 5°C до 15°C, а дневните ќе се движат од 17°C до 27°C.УВ индекс 3.